Izolacja z wełny celulozowej - co to jest
Ocieplanie celulozą to naturalna, ekologiczna izolacja termiczna wykonana z włókien celulozowych. Materiał wytwarzany jest z papieru pochodzącego z recyklingu dla potrzeb nowoczesnego budownictwa.
Posortowany papier jest rozdrobniony, mieszany z odpowiednio dobranymi substancjami i mielony. Produkcja podlega najsurowszym kryteriom jakości, dzięki czemu izolacja celulozowa posiada właściwości przeciwpożarowe i zapobiegające zawilgoceniu.
Wyjątkowość wełny celulozowej polega na zapewnieniu bezspoinowej warstwy izolacyjnej stworzonej z oddychających porowatych włókien celulozowych posiadających zdolność równoważenia poziomu energii oraz wysoką hermetyczność. Dodatkowo znakomita pojemność cieplna włókien celulozowych redukuje skoki temperatury w budynku, pozwalając na utrzymanie naturalnego komfortu mieszkania.
Zawsze pracujemy na materiałach od najlepszych producentów na rynku, dlatego wybrany przez nas materiał celulozy spełnia wszystkie wymogi unijne. Stosowany materiał posiada deklaracje właściwości użytkowych dopuszczanych przez europejską ocenę techniczną ETA.
Sprawdzona technika
Celuloza stosowana w dociepleniach produkowana jest w Polsce, Niemczech, Austrii i Skandynawii. Nie od dziś celuloza ma zastosowanie w izolacji. W Finlandii, skąd przywędrowała, celuloza jest wykorzystywana od kilku dziesięcioleci jako skuteczny materiał stosowany na poddaszach i skosach.
Należy docenić ją ze względu na współczynnik przewodzenia ciepła, który waha się od 0,037 do 0,042.
Celuloza to idealny izolator pozbawiony kłujących igieł, który potrafi wypełnić najtrudniej dostępne miejsca.
Właściwości celulozy
Ponadto celuloza ma:
- właściwości wygłuszające, ognioodporne, termoizolacyjne
- jest odnawialnym surowcem, który można utylizować w razie rozbiórki domu, gdyż w 85% jest złożona z recyklingu
- celuloza zawiera kwas borowy, czyli specjalną substancją, która eliminuje obecność gryzoni, kun czy łasic
- celuloza to materiał przyjazny dla człowieka, jest neutralny i idealny dla alergików.
Poza dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi i wygłuszającymi celuloza doskonale wyróżnia się dużą zdolnością pochłaniania i oddawania wilgoci zawartej w powietrzu. Powstaje dzięki temu zdrowy mikroklimat, a problemy z pleśnią oraz grzybami znikają.
Jedną z wielu zalet odpowiednio przygotowanej celulozy oraz jej zagęszczenie w przegrodzie skutecznie uniemożliwia dostęp do niej szkodnikom, w tym kun.
Technika docieplania nigdy nie była prostsza
Ocieplanie celulozą jest proste i szybkie. Polega ono na wdmuchiwaniu materiału na przygotowaną płaszczyznę stropu, podłogi czy stropodachu. Do maszyny wkładany jest materiał, który rozdrobniony zostaje wdmuchiwany pod ciśnieniem na ocieplaną powierzchnię.
W przypadku skosów zazwyczaj potrzebne jest wykonanie otworów technologicznych, przez które można zarówno uzupełnić istniejące ocieplenie albo wprowadzić całkiem nową warstwę izolacji.
W przypadku poddaszy izolacja celulozowa jest wdmuchiwana równolegle do legarów. Może być używana samodzielnie do wypełniania pustych przestrzeni w legarach, które nie mają izolacji lub wdmuchiwany jako gruba warstwa w istniejącą warstwę izolacji z włókna szklanego.
Dzięki nowoczesnej technologii montaż przez wdmuchiwanie izolacji, w zależności od metrażu i grubości można zminimalizować do jednego dnia roboczego.
Ile kosztuje ocieplanie celulozą
Wykonanie praktycznego docieplenia z celulozy jest stosunkowo niedrogie. Na cenę, którą obliczamy indywidualnie dla każdego zamówienia, składa się powierzchnia płaska liczona w metrach kwadratowych, pomnożona przez grubość warstwy celulozy.
W zależności od zlecenia mogą pojawić się koszty w postaci przygotowania wyłazów, wykonania otworów w ściankach działowych. W przypadku skosów cena zależy od tego czy jest to pusta przestrzeń czy naprawa czyli uzupełnienie mostków termicznych w istniejącym ociepleniu.
Innymi słowy, na cenę finalną wpływa wiele czynników, dlatego dla każdego zamówienia cenę obliczamy indywidualnie.
Zachęcamy do kontaktu w celu wykonania bezpłatnej wyceny.
Oszczędność ciepła i energii
Każda izolacja jest tak dobra, jak jej najsłabszy punkt. Dlatego celuloza, która wypełnia nawet trudno dostępne szczeliny, tworzy rodzaj zbitego puchu izolacyjnego bez mostków termicznych, co ogranicza do minimum ubytki ciepła zimą.
Jest świetnym izolatorem cieplnym i zapewnia wysoki poziom energooszczędności. Dobre właściwości termoizolacyjne pozwalają na zmniejszenie zużycia energii w walce z chłodem oraz wspiera pasywne chłodzenie latem, oszczędzając energię na klimatyzacji.
Skorzystaj z naszej oferty i obniż swoje rachunki za prąd i ogrzewanie.
Czy wełna celulozowa posiada wszystkie dopuszczenia i certyfikaty?
Oczywiście. Przez długi czas wełna celulozowa posiadała podwójną certyfikację (krajową i europejską CE), którą ostatecznie scalono w ramach certyfikacji UE obejmującą szereg cech, których próżno szukać u większości materiałów termoizolacyjnych. Oprócz przewodności cieplnej i reakcji na ogień jest to akustyka, odporność na grzyby i pleśnie i przepuszczalność powietrza.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat celulozy?
Napisz do nas!